Honning produsert på vårt tak!
La oss fortelle dere litt om prosjektet.
Vi har hatt fire kolonier på taket vårt, alle med hver sin dronning. Disse ble brukt av et tusentalls små bier hver dag om sommeren, og de beveger seg i ca 3 km radius rundt senteret vårt. Biene har forskjellige oppgaver inne i kuben, og når de er ute og flyr, er de kun på jakt etter blomster som kan gi kolonien i kuben pollen og nektar.
Bievennlige planter
Vi har anlagt ett mål med blomsterhage på bakkeplan, her er det ca 5000 planter anlagt av Mester Grønn. Disse blomstene blir flittig brukt av bier og humler, de koser seg rett og slett skikkelig.
Honning fra Ski - en søt gave!
Biene som fløy rundt her i sentrum av Ski sanket inn masse god nektar som ble Skihonningen. Etter at nektaren ble høstet her på taket gikk det videre til fabrikken på Gran i Hadeland.
Prosessen
Først skyter vi rammene opp i den automatiske skrellemaskinen med varme, så skal den gjennom honninghøsteren der rammene skal punkteres. Så går alle rammene videre på båndet, etter det kommer den inn i slyngen også stenger man lokket. Etter ca 20 minutter kommer honningen ut.
Honningen ble deretter fylt på glasskrukker, og voila så fikk vi vår helt egen Skihonning! Glass med honning fra Ski kan nå kjøpes i Kundeservice på senteret. En søt gave til deg selv eller noen du er glad i!
Pris på honningen vår:
- Små: 75,- 140g
- Store: 225,- 500g
Blomster som biene elsker:
- Våren: Or, Hassel og selje
- Tidig sommer: Løvetann, Parklind, kastanje
- Sommer: Bringebær (den viktigeste trekkplanten for bier), hvitkløver